O nas

Stowarzyszenie Lepszy Prądocin wita.

Jesteśmy mieszkańcami sołectwa Prądocin w gminie Nowa Wieś Wielka, powiat bydgoski.  Kiedyś w większości znaliśmy się tylko z widzenia, byliśmy sobie obojętni, a mimo to postanowiliśmy połączyć nasze siły.  Stowarzyszenie „Lepszy Prądocin” zostało zarejestrowane  26 czerwca 2010 r.  Od pierwszego spotkania, na którym zapadła decyzja o powołaniu stowarzyszenia niebawem minie 5 lat, a  było tak…

Na zebraniach wiejskich prowadziliśmy zacięte dyskusje i powtarzaliśmy ciągle te same pytania – kiedy: wodociąg, kanalizacja, lepsze drogi, oświetlenie, bezpieczne przejście dla pieszych, świetlica, … i następowało czekanie na kolejne zebranie, żeby znowu usłyszeć te same odpowiedzi. Taka była nasza szara rzeczywistość – nie godziliśmy się na nią.  Potrzebny był silny głos mieszkańców, żebyśmy zostali zauważeni.  Wiedzieliśmy, co jest nam najbardziej potrzebne, więc postanowiliśmy zjednoczyć siły, aby dać ujście złości i poszukać rozwiązań dla sytuacji bez wyjścia, mieć wpływ na otoczenie, wziąć sprawy w swoje ręce. Najbardziej jednak, chcieliśmy mieć własne miejsce – świetlicę wiejską, o którą mieszkańcy zabiegali przez wiele lat.  Nie wszyscy wierzyli, że to możliwe.

 

Połączył nas projekt pn. „Razem możemy więcej”

realizowany przy wsparciu funduszy unijnych przez GOPS z Nowej Wsi Wielkiej

 

„Razem możemy więcej” – nikt z nas nie przypuszczał, że to jedno zdanie przez lata będzie prowadziło nas jak kompas. Na początku 2010 r. większość z nas się nie znała, choć mieszkamy w jednej wsi.

Najpierw były więc zajęcia „integracyjne”, poznawanie siebie nawzajem, zabawa i relaks. Później wytężona praca przeplatana różnymi atrakcjami, wyjazd do Krakowa,  festyn sołecki, a potem znowu złość i bezsilność. Każdy z nas wie o czym mowa i każdy pamięta to po swojemu. Teraz już wszystko potoczyło się bardzo szybko. Było zebranie założycielskie, tworzenie statutu, poszukiwanie nazwy, rejestracja stowarzyszenia, wybór zarządu, ustalanie programu działań, układanie stosunków z Urzędem Gminy, współpraca z sołtysem i radą sołecką, a przede wszystkim reagowanie na bieżące problemy i potrzeby mieszkańców. Wiele czasu zajęło przekonanie wszystkich, że łączy nas wspólny cel.

„Lepszy Prądocin” – lepszy dla każdego, kto związał z tą miejscowością swój los.  Przyjazny Urząd z życzliwym Wójtem, elastyczna Rada Gminy, rzeczywiste potrzeby, realne możliwości, sprzyjające okoliczności, konsekwencja, wytrwałość i wspólna praca na wielu płaszczyznach dają wymierne efekty i satysfakcję z osiągniętych wyników. Mamy coraz lepszy Prądocin.

Dziś jesteśmy grupą przyjaciół, która wytycza sobie nowe cele, roztacza wokół siebie aurę życzliwości i zachęca innych, aby się do nas przyłączali.

 

Razem możemy więcej………

 

STATUT STOWARZYSZENIA „LEPSZY PRĄDOCIN” – PRZECZYTAJ

 

Członkowie Stowarzyszenia Lepszy Prądocin:

 1. Diering Jolanta
 2. Kata – Szafrańska Anna
 3. Marcinkowski Przemysław
 4. Michniewicz Ewa
 5. Michniewicz Ewa Maria
 6. Michniewicz Genowefa
 7. Michniewicz Tomasz
 8. Michniewicz Waldemar
 9. Ponichtera Agnieszka
 10. Piperek Katarzyna
 11. Potrzebska Monika
 12. Potrzebski Marek
 13. Skalinska Zofia
 14. Skalska Alina
 15. Szafrański Michał
 16. Szreder Danuta
 17. Świderska Natalia
 18. Trawka Dorota
 19. Zwolanowski Bolesław